Adam bloguje

Zanim wyruszysz na Kubę…

Pamiętaj, że Kuba odpowiada przybyszom; oddaje to, co jej podarujesz. Może właśnie na tym polegają czary miejscowych szamanów. Jeśli ofiarujesz jej nieufność, pozostanie wobec Ciebie nieufna. Jeśli przywieziesz złość, to doprowadzi Cię do jeszcze większej złości. Jeśli będzie Ci przeszkadzać nadmierna obecność ludzi, to zostaniesz sam. Jeśli drażnić Cię będzie kolor Wyspy, to natychmiast zostanie wypunktowana Twoja bezbarwność. Jeśli zechcesz ją wykorzystać, zostaniesz wykorzystany.

Bar La Luna i przyjaciele

Kuba podarowała mi opowieść, bo sam zawiozłem jej swoją historię i znalazłem ludzi, którzy chcieli jej wysłuchać. Mogłem pójść z nią do babalawo Tito, podzielić się nią z kowbojami w barze La Luna albo z Yoirysem Manuelem, który zresztą często wolał siedzieć ze mną w milczeniu w swojej casa de brujo (domu czarownika), niż słuchać słów. Teraz mogę się tą ofiarowaną przez Kubę opowieścią podzielić z Tobą.

Przybysze, którzy podarowali Kubie czułość i dobre emocje, otrzymali je również dla siebie. Wyspa odpowiada i nie da się wędrować przez nią bez konsekwencji. Ci, którzy tego nie doznali, po prostu nigdy tam nie byli i niczego nie zmieni zachowany na pamiątkę hotelowy voucher.

Dziękuję Adze Niemczewskiej, bo jej refleksja była inspiracją tego tekstu.